5. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Kitabı Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 24 Cevapları

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Meb Yayınları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış, öğrencilere matematik öğrenmeleri için önemli bir kaynak sunan bir ders kitabıdır. Kitap, öğrencilere temel matematik becerilerini geliştirme fırsatı sunar. Açıklayıcı metinler, örnek sorular ve çözümler içererek matematik öğrenmeyi kolaylaştırır. Bu ders kitabı, öğrencilerin matematik konularını anlamalarına yardımcı olurken, öğretmenler için de etkili bir öğretim kaynağıdır. Matematikle ilgili güven kazandırmak ve öğrencileri motive etmek için tasarlanmıştır. “5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Meb Yayınları,” eğitimde önemli bir rol oynamakta ve öğrencilerin matematik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. 5.Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları sizler için paylaştık.

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 24 Cevapları
5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite Sayfa 24

Birlikte Yapalım 1

Sezgin ve Emine haftanın günleri ile sayıları eşleştirerek oyun oynuyorlar. Sezgin pazartesiden başlayarak günleri sırayla, Emine ise 1’den başlayarak sayıları birer birer sayıyor. Emine 10. sayıya geldiğinde Sezgin’in hangi günü söyleyeceğini bulalım.

Çözüm:

Sezgin, günleri pazartesiden başlayarak pazartesi, salı, çarşamba, …. olarak sıralarken, Emine sayıları 1, 2, 3, … şeklinde saymaktadır. Emine ve Sezgin’in söylediklerini eşleştirerek yazalım ve 10. sayıya hangi günün geldiğini bulalım.

Tablo: Sayılara Denk Gelen Günler

5.sinifmatematiksayfa24 min

Emine 19. sayıyı söylediğinde Sezgin hangi günü söyleyecektir?

Çözüm:

11 12 13 14 15 16 17 18 19
Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma

19. sayıyı söylediğinde cuma günü olur.

Birlikte Yapalım 2

Canan’ın kumbarasında 12 TL vardır. Canan almak istediği 35 TL’lik elbise için para biriktirmeye başlıyor ve her haftanın sonunda kumbarasına 5 TL atıyor. Canan’ın istediği elbiseyi kaç haftanın sonunda alabileceğini hesaplayalım.

Çözüm:

Canan’ın kumbarasında başlangıçtaki para miktarı 12 TL’dir. Kumbarasına her hafta 5 TL attığına göre hafta ile para miktarı arasındaki ilişkiyi gösteren bir tablo yapalım ve kaç hafta sonunda kumbarasındaki para miktarının elbiseyi alabilecek miktara ulaşacağını bulalım.

Tablo: Haftalara Göre Kumbaradaki Para Miktarı

5.sinifmatematiksayfa24 1

Tabloyu incelediğimizde 5. haftanın sonunda 35 TL’lik elbiseyi alabilecek parayı biriktireceğini görürüz.

Canan’ın almak istediği elbise 55 TL olsaydı kaç hafta daha para biriktirmesi gerekirdi?

Çözüm:

5.sinifmatematiksayfa24 2 min

Tabloyu incelediğimizde 8. haftanın sonunda 55 TL’lik elbiseyi alabilecek parayı biriktireceğini görürüz.

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu