Motivasyon

Deneme Netlerindeki Düşüşlerin Nedenleri

Bu yazıda deneme netlerinde ani düşüş veya dalgalanmanın sebebi nedir? Deneme netlerim neden yükselmiyor? Sınava yakın netlerin düşmesi normal mi? Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Özellikle deneme sonuçlarındaki düşüşlerde sizin hatalarınızdan daha çok yanlış bildiğiniz ve kendinize gereksiz yere sinirlendiğiniz bazı sonuçlar oluyor. Bu yüzden deneme netlerinizde düşme varsa gelin bu düşüşlerin nedenlerini araştıralım.

Deneme Netlerim Neden Düşüyor?

Denemelerdeki net düşüklüğünün çok fazla nedeni olmakla birlikte, başlıca nedenleri aşağıdaki gibidir.

Denemelerde Konu Farklılıklarının Olması

TYT ve AYT denemelerinde netlerin düşmesinin sebeplerinden biri konu farklılıklarının olması. Örneğin bazı denemelerde türev, limit, integral veya matematiğin son konuları olmayabiliyor. Siz denemeye girdiğinizde sonuçlar haliyle biraz daha yüksek çıkıyor. Sonrasında girdiğiniz denemede bu konular dahil edilince netleriniz düşüyor ve hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Dolayısıyla bir önceki denemeye göre netlerinizin daha yüksek veya az olması, bu denemede başarısız veya başarılı olduğunuz anlamına gelmiyor. Sadece netlere bakarak buna karar veremeyiz.

Bazı Yayınevlerinin Denemelerinin Çok Zor(!) Olması

Bazı denemelere “zor” kelimesini kullanmak az kalıyor. “Ultra zor!” Desek yeridir. İşte bu tip denemelerde de moralinizin bozulmasına izin vermeyin. Bazı yayınevleri özellikle kurumsal denemeleri gerçekten çok zor sorabiliyor.

Motivasyon Düşüklüğü

Bazı denemelerde net düşüklüğünün nedeni sadece konu bazlı veya sınavın zorluğuyla ilgili olmayabilir. Eğer dalgalı bir motivasyonunuz varsa, bir deneme sınavına şen şakrak girerken diğerine karalar bağlayarak giriyorsanız, tabi ki bu durumdan netleriniz de etkilenecektir. Deneme veya gerçek sınav ayırmaksızın, motivasyonunuzun her alanda yüksek olmasına dikkat edin.

“Motivasyon problemim yok, bütün konuları çalıştım, girdiğim deneme sınavları genellikle aynı zorluk seviyesinde fakat buna rağmen deneme netlerim hala düşüyor.” Diyorsan:

Farklı Soru Kalıplarına Hazırlıklı Olmamak

Son olarak, hala çözmen gereken soru kalıpları var demektir. Özellikle TYT denemelerinde yoruma dayalı yeni nesil sorular dediğimiz soru kalıplarının fazla olduğu bu alanda daha çeşitli soru kalıpları çözmediğin için bazı soruları yorumlamakta güçlük çekiyorsun. Bunun üstesinden gelmek için daha fazla yeni nesil soru çözmen gerekecek.

İlgili içerik: TYT deneme PDF bağlantısına tıklayarak güncel TYT deneme sınavlarının PDF dosyalarına ulaşabilirsiniz.

Denemelerdeki net düşüşlerinin başlıca sebeplerini açıkladık. Fakat siz de takdir edersiniz ki sadece bunlarla sınırlı değil. Yorum kısmından sizce deneme netleri neden düşüyor? Belirterek bu yazıyı okuyan öğrencilere yardımcı olabilirsiniz.

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu