Motivasyon

Hedef Belirlemenin Önemi

Bu yazımızdaki konumuz çoğu öğrencinin duyduğu ama üzerine detaylı olarak düşünmediği, hedef belirleme ve hedef belirlemenin önemi.

Hedef Belirleme Nedir? Neden Hedef Belirlenir?

Hedefler, bireyin kısa veya uzun vade de ulaşmak istediği yerdir. Aslına bakarsak hayaller içinde aynı tanımı yapabiliriz ama aralarındaki en büyük fark hedefler ulaşılabilirdir, yolunu belirlemişizdir ve bize rotamızı gösterir, hayaller ise sadece pozisyondur, çok detaylı değildir ve ümitsizliğe düştüğümüz zaman bize ümit verirler.

15 yaşındayken hayaliniz olan bir şey 30 yaşındayken ulaşılacak bir hale gelip sizin hedefiniz olabilir. Şimdi hep beraber bir gemi hayal edelim ve bu gemi limandan kalktı ama gidecek bir hedefi yok, sizce bu gemiye ne olur? Bu sorunun cevabını yazının sonunda çoktan cevaplamış olacağız.

Öğrenciyken Hedef Belirlemenin Önemi

Günümüzde hemen hemen her öğrencinin bir hayali var, ya da daha doğru doğru bir tabirle ileride bir şeyler elde etmek istiyorlar. Örneğin, çoğu genç yurt dışında yaşamak istiyor ama hiçbiri bunu nasıl yapacaklarını veya hangi yolu seçeceklerini düşünmüyor. Varsayalım ki hayalimiz yurt dışında yaşamak olsun, eğer siz; ne iş yaparak, hangi yolla gideceğim, nasıl bir gelir durumuyla yaşayacağım, hangi ülkede yaşayacağım ve bunun gibi soruların cevabını bilmiyorsanız üzülerek söylüyorum ki yurt dışında istediğiniz şartlarda yaşamak sizin için sadece bir HAYAL olarak kalacak. Eğer siz hedefinizi belirlemezseniz yolunu kaybetmiş bir gemiden farkınız olmaz. Amerika’ya gideceğim diye yola çıkıp kendinizi Afrika’da bulabilirsiniz. 

Gençlerin büyük bir bölümü üniversite sınavında yüksek puan yapayımda sonrasına bakarız mantalitesi ile üniversiteye hazırlanıyor ve bunun genelde 3 farklı sonucu oluyor.

  • Daha sınava girmeden önce kendi hedeflerini bilmedikleri için yoğun tempo altında tükeniyorlar ve sınavda yüksek puan kazanamıyorlar.
  • Yüksek puan kazanıp aslında sevmeyecek ve ona göre olmayan bölümlerde okuyacak olan arkadaşlar var. Bu kesim genelde bölüm değiştiriyor veya sınava tekrar hazırlanıyor.
  • Oranı düşük olan, hedefsiz yüksek puan almayı başarıp şansına beğendiği bölümde okuyan arkadaşlar.

Eğer hedefinizi seçmezseniz durum bundan ibaret. Belki şansa istediğiniz bölümde okursunuz ama yine de mutlu olma ihtimaliniz çok düşük…

Yazı için Kayra Çeltiker‘e teşekkürler.

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu