Motivasyon

TYT Netleri Nasıl Arttırılır?

TYT netlerim artmıyor, TYT neti nasıl artar? Diyorsanız bu yazı tam da size göre. İşte YKS – TYT net arttırma taktikleri.

TYT Net Arttırma – TYT Netleri Nasıl Artar?

Uzun yıllar çalışmanın sonucunda üniversite sınavında başarılı olmak, en yüksek puanı almak ve istediği üniversiteyi kazanabilmek herkesin hayalidir. Fakat dönem dönem yaşadığımız stresler, plansızlık, konsantrasyon eksikliği veya olumsuz çevre koşulları net sayılarımızda düşüklüğe neden olabiliyor. Bu yazımızda sizlere TYT netlerinizi nasıl artırabileceğinizden bahsedeceğiz.

Garanti Sorular

TYT ve benzeri sınavlarda her yıl mutlaka sorulan konular vardır. Netlerimizi arttırmak istiyorsak ilk olarak farklı yılların konu ve soru dağılımlarına bakmak ve en çok çıkan konuları belirlemek doğru bir adım olacaktır. Bu konuları öğrendikten sonra iyice öğrenir ve bolca soru çözersek garanti sorular bizim için garanti netlere dönüşecektir.

Dikkatli Okuma

Sınav anında zamanın nasıl akıp geçtiğini fark edemiyoruz. Bu da bizi “Ya yetiştiremezsem?” paniğine sürüklüyor. Soruları hızlı okumaya başlıyor ve maalesef ki yanlış anlayabiliyoruz. Bu da aslında konuyu ne kadar iyi bilirsek bilelim bizim için çok büyük bir tehlike oluşturuyor. Bu problemle başa çıkabilmek için deneme çözerken gerçek sınavdaymış gibi süre tutarak çözmeliyiz. Sonuç olarak sınav süresine alışacak ve hızımızı buna göre ayarlayıp dikkat hatalarından kaçınacağız. (TYT deneme tavsiyeleri arıyor fakat bir türlü hangi denemeyi alacağınıza karar veremiyorsanız TYT deneme önerileri yazımızı okuyabilirsiniz.)

Kişisel Yorumlar

Sorular milyonlarca kişi için hazırlanıyor. Dolayısıyla sorulara bireysel düşüncelerimizle cevap vermemiz çok yanlış. Milyonlarca kişinin düşüncesine göre yorumlanabilecek sorular çıkmıyor çünkü karşımıza. Bu aşamada soruları tarafsız bir bakış açısıyla okumalı, soruya uygun objektif yorumlarla cevap vermeliyiz. Bu sayede bize mantıklı gelmesine rağmen aslında cevaptan çok uzak düşme gibi durumlarla karşılaşmayız ve netlerimizi arttırmış oluruz..

Paragraf ve Problem Soruları

Paragraf ve problem soruları, sınavlarda bizi en çok oyalayan en çok yoran sorulardır. Sınav anında uzun uzun soruları gördükçe gözümüz korkar, strese gireriz. Halbuki aslında uzun sorular en kolay sorulardır, çünkü en fazla detay uzun sorularda verilir. Tabii buna alışmak ve bu farkındalığı kazanıp hızlanmak için çalışma programımıza her gün paragraf ve problem sorusu çözmeyi eklemeliyiz. Bu soruları çözmek sadece kendilerinde değil, diğer tüm derslerdeki soruları da kolayca kavramamıza yardımcı olacaktır. İyi bir konsantrasyon ve hızla TYT netlerimizin artması artık bir hayal değil.

TYT kaç net kaç puan? Bağlantısına tıklayarak sırasıyla 20, 30, 40, 50 net kaç puan getirir? TYT barajını geçmek için kaç net gerekir? Gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

Denemeler

Ve tabi ki TYT netlerini arttırmak için son fakat en etkili yöntem “deneme çözmek “. Denemeler, hatalarımızı bulmak, sınav sistemine alışmak, sınavı defalarca kez prova etmek, süreyi doğru kullanmayı öğrenmek, dikkatimizi sınav kitapçığına yoğunlaştırmayı başarmak gibi birçok yönden faydalı. Eksiklerimizi tespit ettikçe hatalarımızın üstüne gidip doğrularını öğrenmek net artırma konusunda en büyük yardımcımız. Aynı zamanda sınav anını daha önceden kısmen yaşamış olacağımız için o anki stresimizi hafifletmede de oldukça etkili. Unutmayın bir şeyi ne kadar çok tekrar ederseniz o kadar çok alışır ve normal karşılarsınız. Net artırma konusunda da bu yoldaki en büyük yoldaşınız bol bol deneme çözmek olacaktır.

Sistemli, düzenli, akılcı bir çalışma yolundaysanız başarı ve hayalleriniz hiç uzak değil.

Melis Bilgör

Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi Melis Bilgör 2017 yılından beri çeşitli seviyelerde temel bilimler, İngilizce ve Fransızca alanlarında özel ders veriyor. Aynı zamanda akrilik boya ile tuval çalışmaları yapmak en keyif aldığı hobisi. Profesyonel ve özel hayatında birikimlerini yazarak ve anlatarak paylaşmayı seven biri olarak sizlere üniversite rotanızı oluştururken faydalı olacağını umduğu fikir ve deneyimlerini aktarıyor.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu