Motivasyon

TYT-AYT Yetişir mi?

2021 YKS sınavına hazırlanan öğrencilerin bazıları hala çalışmaya başlamadığı için tarafımıza sürekli olarak “YKS (TYT-AYT) için geç kaldım mı? Şimdi başlasam konular yetişir mi?” Tarzında sorular geliyor. Bu yazıda bu soruların cevabını vereceğiz.

TYT veya AYT Konuları Yetişir mi? Bitirebilir miyim?

Bir hız probleminin sonucuna ulaşabilmek için sadece gittiğiniz yol değil aynı zamanda aracın hızı da önemlidir. İşte TYT ve AYT konularının yetişip yetişmeyeceği sadece ama sadece kalan konularla belirlenemez. Aynı zamanda sizin hızınızla da doğrudan orantılıdır. Eminiz ki herkes kendi ilerleme hızını biliyordur. İlerleme hızınızı baz alarak AYT’den kalan konularınızı bir masaya dökün ve şu hesabı yapın: Benim AYT çalışmam bu hızla giderse ortalama 2-3, veya 4 ayda biter.

Ben neden böyle bir hesabın içerisine gireyim ki? Derseniz, AYT’nin TYT’ye benzemeyeceğini tekrardan sizlere hatırlatalım. TYT’yi hiç çalışmayan biri yoruma dayalı olarak birkaç soru yapabilir. AYT sınavı biraz daha ezbere ve bilgiye odaklı bir sınavdır. Bu yüzden TYT’den çok iyi net yapabilen öğrenciler AYT’ye çalışmadıkları için çok düşük netler yapabiliyorlar.

İlgili içerik: 4 ayda TYT çalışma (bitirme) programı – PDF dosyası

AYT bitirme sürenizi hesaplarken her bir AYT dersinde kesinlikle en az 2 tane soru bankası bitirmeniz, soruları pekiştirmeniz gerekiyor. Kuru kuruya konu anlatım videoları izlemekle AYT’yi bitirmiş olmazsınız.

AYT’yi ortalama kaç ayda bitireceğimizi artık biliyoruz. Şimdiyse TYT’ye yönelebiliriz çünkü TYT bitti diye bir durum yok. TYT’yi sınavın son gününe kadar devam ettiriyoruz fakat TYT için belirlenen çalışma süresinden ne kadar kısarsanız AYT’ye o kadar eklemek zorundasınız.

Özellikle şubat ayından sonra geç kaldım hissi yaşayanlar, henüz TYT veya AYT çalışmaya başlamayanlar için yeni bir konu elemesi furyası gelecek. Çünkü öğrenciler TYT ve AYT’nin yetişmediğini veya yetişemeyeceğini gördükten sonra mecburen bazı derslerin konularını eleyecek. İşte bunun olmasını istemiyoruz çünkü elediğimiz konular içerisinde çalışıp, yapabileceğimiz birçok soru varken, bu konuları eleme gereği duyabilirsiniz.

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu