5. Sınıf Türkçe Çalışma Sayfaları Kitabı Cevapları Meb Yayınları

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 71 Cevapları

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Meb Yayınları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış, öğrencilere matematik öğrenmeleri için önemli bir kaynak sunan bir ders kitabıdır. Kitap, öğrencilere temel matematik becerilerini geliştirme fırsatı sunar. Açıklayıcı metinler, örnek sorular ve çözümler içererek matematik öğrenmeyi kolaylaştırır. Bu ders kitabı, öğrencilerin matematik konularını anlamalarına yardımcı olurken, öğretmenler için de etkili bir öğretim kaynağıdır. Matematikle ilgili güven kazandırmak ve öğrencileri motive etmek için tasarlanmıştır. “5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Meb Yayınları,” eğitimde önemli bir rol oynamakta ve öğrencilerin matematik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. 5.Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları sizler için paylaştık.

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Meb Yayınları Sayfa 71 Cevapları
5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları 1. Ünite Sayfa 71

Sıra Sizde

8) Aşağıdaki tabloda verilen işlemlerin sonuçlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizle gerçek sonuçları karşılaştırınız. 5.sinifmatematiksayfa71 min

9) Aşağıda verilen işlemleri uygun stratejilere göre zihinden yapınız. İşlem sonucunuzu ve izlediğiniz adımları yazınız.

5.sinifmatematiksayfa71 1 min

10) Aşağıda verilen problemlerin çözümlerini yapınız.

a) Melike ve ailesi bir gezi turu kapsamında günde 90 kilometre yol giderek 15 günde farklı şehirleri ziyaret ettiklerine göre kaç kilometre yol gitmişlerdir?

Çözüm: 

90 x 15 = 1.350 km yol gitmişlerdir.

b)Neriman ve ailesi bir gezi turu kapsamında her gün eşit mesafede yol alarak 20 günde toplam 2220 kilometre yol gitmişlerdir. Buna göre bir günde kaç kilometre yol gitmişlerdir?

Çözüm: 

2220 ÷ 20 = 111 km yok gitmişlerdir.

11)Mevcudu 38 olan bir sınıftaki öğrenciler 9 kişilik takımlar oluşturarak yakan top oynayacaklardır. Buna göre kaç takım oluşturulur?

Çözüm: 

38 ÷ 9 = 4 takım oluşturabilir. 2 kişi dışarıda kalır.

12)73 tane kitap sırasıyla İnci, Gonca ve Canan’a birer birer paylaştırılıyor. Paylaştırma işlemi kitaplar bitene kadar sürüyor. Buna göre aşağıdaki boşlukları doldurunuz.

a) En çok kitabı …İnci…… almıştır.

72 sayısı 3’e tam bölünür ve her biri 24 kitap alır. Geriye kalan 1 kitabı ise dağıtımda ilk sırada bulunan İnci alır.

b) Canan ……24…… tane kitap almıştır.

73 ÷ 3 = 24  kalan 1 olur.

Canan ve Gonca 24
İnci 25 kitap alır.

c) Eşit sayıda kitap alabilmeleri için en az ……2……… tane daha kitap dağıtılmalıdır.

73 + 2 = 75

75 /3 =15  75 3’e tam bölünür.

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu