LGS

5. Sınıf Matematik Kitap Önerileri

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Öğrencilerin 5. Sınıfta düzenli çalışma alışkanlığı edinmeleri, LGS için iyi bir temel oluşturma ve 8. Sınıfta hedefledikleri liseyi kazanabilmeleri açısından çok önemli. 5.sınıfta öğrencileri çalışırken zorlayan derslerin başında matematik geliyor.

Peki 5. Sınıfta hangi matematik soru bankaları kullanılmalı? 5. Sınıf matematik soru bankası seçerken hangi özelliklere dikkat edilmeli? Bu yazıda sizlere en iyi 5. sınıf matematik soru bankası tavsiyeleri (kaynak önerileri) niteliğinde bir liste hazırladım.

Bu içerik YKS 2021 Türkiye 523.sü Gül Naz Babaoğlan tarafından derlenmiştir.

En iyi 5. Sınıf Matematik Kitap Önerileri

5. sınıfa giden öğrenciler için bana göre “en iyi soru bankaları” diyebileceğim bu listedeki kaynakları değerlendirirken yardımcı kitapların düzeyi, LGS sınavına uygunluğu, beceri temelli yeni nesil soru içerip içermemesi gibi başlıca özellikleri göz önünde bulundurdum. Kolay, orta ve zor seviye 5. sınıf matematik soru bankası önerilerini sizler için derledim.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

1- Mozaik Yayınları 5. Sınıf Matematik Soru Bankası

[/vc_column_text][vc_single_image image=”9724″ img_size=”medium”][vc_column_text]Mozaik Çözülebilir Yeni Nesil 5. sınıf Matematik Soru Bankası, deneyimli ve profesyonel yazar kadrosu tarafından hazırlanmış; beceri ve yaşam temelli, günlük hayatla ilişkili sorulardan oluşan ve her sorudan ayrı keyif alabileceğiniz bir kitap. Çözerken mantık ve muhakeme becerilerinizi etkin kullanmanız gerekecek ve bu becerilerinizin geliştiğini göreceksiniz.

Kitap gereksiz işlem kalabalığından tamamen uzak ve kapağında belirtildiği gibi çözülebilir yeni nesil sorulardan oluşuyor. Yani kitaptaki sorular LGS ile birebir uyumlu ve sizi gereksiz yere zorlamayacak, kaliteli sorular.

Mozaik Matematik, kazanım testleri ve konu değerlendirme sınavları olmak üzere iki tip testten oluşuyor. Kazanım testleri, her ünitenin başında bulunan mor testler. Bu testlerde MEB’in kazanımları dikkate alınarak her kazanım için ayrı ayrı yeni nesil sorular hazırlanmış. Her ünitenin sonundaki turuncu testler ise konu değerlendirme sınavları. Burada tamamen LGS mantığına, soru ve dağılımına göre hazırlanmış 20 soruluk bir sınav ile bütün konuyu pekiştirmiş olmanın yanında konuyu ne kadar kavradığınızı da ölçebiliyorsunuz. Sonuç olarak bu kitap, sizlere gözüm kapalı önerebileceğim bir soru bankası.[/vc_column_text][vc_progress_bar values=”%5B%7B%22label%22%3A%22Zorluk%20Seviyesi%22%2C%22value%22%3A%2290%22%2C%22color%22%3A%22bar_red%22%7D%5D”][vc_column_text]

Hedef: LGS ve sınıf düzeyinde yüksek başarıyı hedefleyen öğrencileri kaliteli yeni nesil sorularla buluşturmak
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

2- Son Viraj Yayınları 5. Sınıf Matematik Drift Serisi

[/vc_column_text][vc_single_image image=”9725″ img_size=”medium”][vc_column_text]Kitapta Bloom taksonomisine uygun olarak “bilgi-kavrama-uygulama-analiz-sentez-değerlendirme” aşamalarını içeren konu özetleri yer alıyor. “Bilgi Hazinem” bölümünde ilgili kazanımın konu özeti yapılıyor. Sonrasında yalnızca anlatılan konuyu içeren uygulama verilerek o konunun kavranması sağlanıyor. Arkasından gelen kavrama testlerinde anlatılan konu pekiştiriliyor. Zorluk düzeyi kavrama testinden daha yüksek olan “analiz-sentez” testinde ilgili kazanımla ilgili mantık-muhakeme içeren sorular yer alıyor. Ardından “Ünite Değerlendirme” testinde üniteyle ilgili tüm kazanımlar analiz edilerek eksiklerin belirlenmesi sağlanıyor. ”Fasikül Tarama” testlerinde ise fasikülde yer alan tüm konuların analizi yapılıyor.

Kitaptaki PISA/TIMSS sayfaları bu sınavlarda çıkmış sorulara benzer sorular içeriyor. Kitaptaki yazılı sınavları sayesinde öğrenciler okulda yapılacak sınavlara en iyi şekilde hazırlanma fırsatı buluyor. Ayrıca kitapta fasikülün bitirildiği tarihe kadarki konulardan oluşan bir deneme sınavı yani “Kazanım Değerlendirme Sınavı” da bulunuyor.

Bu kitapta yok yok desek yanlış olmaz. Konuları en baştan sağlam bir şekilde öğrenmek istiyorsanız sizlere Son Viraj Yayınları Drift Serisi 5. Sınıf Matematik Fasiküllerini kesinlikle tavsiye ederiz.[/vc_column_text][vc_progress_bar values=”%5B%7B%22label%22%3A%22Zorluk%20Seviyesi%22%2C%22value%22%3A%2240%22%2C%22color%22%3A%22bar_red%22%7D%5D”][vc_column_text]

Hedef: Temel oluşturma pekiştirme
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

3- İşleyen Zeka Yörünge Serisi Matematik 5. Sınıf Soru Bankası

[/vc_column_text][vc_single_image image=”9723″ img_size=”medium”][vc_column_text]İşleyen Zeka Yörünge Matematik 5. Sınıf Soru Bankası, beş ayrı bölümden oluşuyor:

  • “Notlarım” bölümü, kitapta testlerin ilk sayfasında yer alıyor. Soruların kolay çözülebilmesini sağlayan püf noktalarını içeriyor.
  • “Notlarım” bölümünden sonra tam hücreleme sistemi ile hazırlanmış, nitelikli ve özgün sorulardan oluşan “Testler” geliyor. Bu testler ile bilgiler pekiştirilerek kalıcı öğrenmenin artması sağlanıyor. Her testte yer alan QR kod ve mobil test ile öğrenciler çözemedikleri soruların çözümüne rahatlıkla ulaşabiliyorlar.
  • Testlerin hemen ardından gelen “Uygulama” bölümleri ile öğrencilerin konuyu tam olarak kavraması sağlanıyor.
  • Ünite sonlarında yer alan “Ünite Değerlendirme Testleri” ile öğrencilerin kazanımları birleştirerek yorumlamaları ve konuyla ilgili öğrendiklerini etkili bir şekilde uygulamaları sağlanıyor.
  • Kitabın sonunda yer alan ve branş denemesi görevi gören “denemeler” sayesinde öğrencilerin konuları tarayarak konuları tam pekiştiriyorlar ve eksiklerini tespit edebiliyorlar.
[/vc_column_text][vc_progress_bar values=”%5B%7B%22label%22%3A%22Zorluk%20seviyesi%22%2C%22value%22%3A%2250%22%2C%22color%22%3A%22bar_red%22%7D%5D”][vc_column_text]

Hedef: Temel atma ve konu pekiştirme
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

4- Bes Yayınları Ulti Serisi 5. Sınıf Matematik Soru Bankası

[/vc_column_text][vc_single_image image=”9721″ img_size=”medium”][vc_column_text]Bes Yayınları Ulti Serisi 5.Sınıf Matematik Soru Bankası, LGS’ye temel oluşturma ve LGS hazırlık için beceri temelli, yeni nesil sorulardan oluşuyor. Çözülebilir yeni nesil soruların yanında mantık ve muhakeme soruları, PISA/TIMSS tarzı sorular, görsel okuma soruları, grafik ve tablo yorumlama soruları içeriyor.

Kitap üzerindeki QR kod okutularak soruların video çözümlerine erişilebiliyor.

Bes yayınlarının Ulti Serisi Matematik soru bankası hücrelenmiş konu testleri içeriyor. Bu testler iki ayrı renk ile sınıflandırılmış. Kitapta mavi renkli kazanım testlerinden sonra mor renkli ulti testler yer alıyor. Ulti testleri, kazanım testlerindeki konuların tamamına ulaşarak bölüm değerlendirmesi yapmanıza olanak sağlıyor.[/vc_column_text][vc_progress_bar values=”%5B%7B%22label%22%3A%22Zorluk%20seviyesi%22%2C%22value%22%3A%2250%22%2C%22color%22%3A%22bar_red%22%7D%5D”][vc_column_text]

Hedef: Konuyu pekiştirme ve geliştirme
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

5- Full Yayınları 5. Sınıf Matematik Etkinlikli Soru Bankası

[/vc_column_text][vc_single_image image=”9722″ img_size=”medium”][vc_column_text]Full Yayınları 5.Sınıf Matematik Etkinlikli Soru Bankası, yeni nesil ve beceri temelli soru çözmekte zorlanan öğrenciler için çok uygun ve onları bu tip soruları çözebilecek seviyeye çıkartacak bir kitap. Çünkü kitapta karşımıza birden yeni nesil sorular çıkarmıyor, soruların düzeyi temelden başlayıp aşama aşama zorlaşıyor ve konunun sonunda da yeni nesil sorulara yer veriliyor.

Kitapta ilk olarak konu özetleri yer alıyor. Konu özetlerinden sonra konuyla ilgili etkinlikler mevcut. Bu etkinlikler öğrencilerin okuldaki yazılılarına etkili bir şekilde hazırlanmalarına olanak sağlıyor. Etkinliklerden sonra konu testlerine geçiliyor. Konu testlerinden sonra “yeni nesile geçiş soruları” yer alıyor. Bu sorular sayesinde klasik sorular ile LGS tarzı beceri temelli yeni nesil sorular arasında bir köprü kurulmuş oluyor, böylece öğrenciler yeni nesil sorulara geçtiklerinde bocalama yaşamadan rahatlıkla çözebiliyorlar.

“Yeni nesile geçiş soruları” bitince “full yeni nesil sorular” ile tamamen LGS ile uyumlu, orijinal ve ufuk açıcı sorular geliyor. Bu soruları da çözerek konuyu etraflıca bitirmiş ve çalıştığınız konudan gelebilecek tüm soru tiplerini görmüş oluyorsunuz.[/vc_column_text][vc_progress_bar values=”%5B%7B%22label%22%3A%22Zorluk%20seviyesi%22%2C%22value%22%3A%2250%22%2C%22color%22%3A%22bar_red%22%7D%5D”][vc_column_text]

Hedef: Öğrencilerdeki yeni nesil soru çözme becerisini geliştirmek
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

6- Son Viraj Yayınları Off-Road Serisi 5.Sınıf Matematik Soru Bankası

[/vc_column_text][vc_single_image image=”9726″ img_size=”medium”][vc_column_text]Son Viraj Yayınları Off-Road Serisi Zoru Sevenlere 5. Sınıf Soru Bankası’nda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce olmak üzere tüm 5.sınıf dersleri bulunuyor. Kitap, hedefi yüksek olan öğrencilere rehber olmak ve onların başarı seviyesini yükseltmek amacıyla öğretim programındaki tüm kazanımları içerecek şekilde hazırlanmış.

Kitaptaki testler mantık, muhakeme, analiz, sentez gerektiren yeni nesil sorulardan oluşuyor. Bu sayede öğrencilerin analitik düşünerek bilgilerini günlük hayata aktarabilmeleri amaçlanıyor. Testlerin her biri ünite sonu değerlendirmesi formunda olup testlerdeki sorular MEB’in yayınladığı örnek sorulara ve LGS soruların göre hazırlanmış. LGS’de yüksek hedefi olan öğrencilerin derslerde temellerini oturttuktan sonra bu kitabı mutlaka çözmeleri gerektiğini düşünüyorum.[/vc_column_text][vc_column_text]

Hedef: LGS ve sınıf düzeyinde yüksek başarıyı hedefleyen öğrencileri kaliteli yeni nesil sorularla buluşturmak
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Sizlere 5. sınıf matematik soru bankası önerileri olarak verebileceğim kaynak tavsiyeleri bunlardı. Bahsettiğim tüm kitaplardaki soruların video çözümleri mevcut. Kitaplardaki karekodları okutarak ya da “Dijitalim” uygulamasını indirerek çözemediğiniz soruların çözümlerine ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda neleri inceledim?

Bu yazıda 5. sınıf matematik soru bankası önerilerine yer verdim. Soru bankalarını kolaydan zora sıraladım. Ayrıca kitaplar hakkında daha net bir şekilde fikir sahibi olabilmeniz için her kitabın değerlendirmesinin altına kitabın düzeyini ve hangi hedefe yönelik olarak oluşturulduğunu da ekledim. Umarım faydalı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Gül Naz Babaoğlan[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir Yorum

  1. Öğretmenlik hayatına yeni başlayan biri olarak bana çok yardımcı oldu bu kitap analiziniz. Daha fazla yayın analizi kitap analizi yaparsanız çok sevinirim sayfayı kaydediyorum teşekkür ederim ☺️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu