YKS

Günde Kaç Saat Ders Çalışmalıyım? Kaç Soru Çözmeliyim?

Günde kaç saat ders çalışmalıyım? Günde soru çözmeliyim? Gibi soruların yanıtını bu başlıkta bulacaksınız.

Günde Kaç Saat Ders Çalışmalıyım?

Günde 5 saat veya 7 saat fark etmeksizin, çalıştığımız her dakika maksimum verim almaya odaklanmalıyız. Tıpkı bir memur gibi gün içerisinde kendimize mesai ve dinlenme saatleri belirlemeli, sürekliliğe önem vermeliyiz. Ayrıca olabildiğince pekiştirdiğimiz konulardan ziyade; zorlandığımız, yanlışlarımızın çıktığı ve eksik hissettiğimiz konulara daha fazla ağırlık vermeliyiz.

Günde Kaç Soru Çözmeliyim?

“Günde kaç saat ders çalışmalıyım” sorusuyla benzer şekilde günlük kaç soru çözersek çözelim, amacımız her çözdüğümüz sorudan maksimum verim almak olmalı. “Günde 200-300 soru çözmeliyim” şeklinde hedef belirlemek yerine, kolaydan zora doğru kendimizi adım adım geliştirebildiğimiz kaliteli sorular çözerek daha iyi bir ilerleme kaydedebiliriz.

Ayrıca kendinize günlük soru çözme limiti belirlediğiniz zaman, hesaplar birbirini tutmayabilir. Örneğin 1.gün son derece kolay ve bildiğiniz konulardan 150 soru çözdünüz, 2. günde zor fakat size katkısı olacak 50 soru çözdünüz diyelim. Motivasyonunuz ilk gün yüksek, 2. gün düşük olabilir. Günde kaç soru çözeceğinizi not almak yerine, gün içerisinde kapasitenizin yeteceği kadar soru çözmek (molalarla birlikte) yeterli olacaktır.

Bir öğrencimizin günde kaç soru çözüleceğiyle ilgili yaptığı yorum şu şekilde:

“Geçen yıl soru sayısını not alma olayına sık sık rastlıyordum. Bende uygulamaya karar verdim. Kendime günlük ve haftalık soru sayısı hedefi koydum. Çözdüğüm soruları her soru bankasını bitirdikten sonra saymaya başladım. Anladım ki gerçekten vakit kaybı. Çok fazla bildiğim konulardan çözmeye çalıştım. Fazla soru çözmek bana sanki çok çalışmışım gibi hissettiriyordu. Sonradan vazgeçtim tabi…”

Bir Konuya Kaç Saat Çalışmalıyım? Ne Kadar Vakit Ayırmalıyım?

Bildiğiniz gibi konuların uzunlukları birbiriyle aynı değil. Bir konuyu tam olarak kavrayana kadar çalışmaya devam etmelisiniz.

Konuyla ilgili olarak Ertan Sinan Şahin‘in Instagram üzerinden yaptığı paylaşım şu şekilde:

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Günde Kaç Farklı Ders Çalışmalıyım?

İdeal bir ders çalışma programı örneği yazısından yola çıkarak hangi gün hangi dersleri çalışacağınızı belirleyebilirsiniz. Bütün gün aynı konuyu çalışın demekte, aynı gün 5 farklı konu çalışın demekte yanlıştır. Bunu en iyi kendi kapasitenize göre belirlersiniz. Örneğin bir gün motivasyonunuz tavan yapmıştır ve algılarınız son derece açıktır. O gün 3 farklı konu çalışabilirken ertesi gün 2 konuyu anca çalışabilirsiniz.

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu