YKS

Hemşirelik Kazanmak (Soru & Cevap)

Hemşirelik kazanmak isteyen öğrencilerin hali hazırda hemşirelik bölümünde okuyan yazarımıza sorduğu soruları bu başlık altında derledik.

Hemşirelik Kazanmak & Soru – Cevap

Hemşirelik fakültesi kazanmak çok zor mu? Düzenli çalışmak yeterli olur mu? Yoksa ekstra çalışılması gerekiyor mu? Bu mesleği çok istiyorum ve hep hayalim. Ya kazanamazsam? Korkusu var.

Elimizden gelenin en iyisini yapalım, elbette bir karşılığı olacaktır.

Hemşirelik öğrencileri sunum yapıyor mu?

Elbette, sunum yapıyoruz. Bu bizim için konuya, vakalara hakim olmak adına en önemli şey diyebilirim. Fakat sunumlar bizden çok katı ve baskıcı bir şekilde istenmedi. Örneğin biz sınıfta 100 kişiydik, bunun için çok detaylı sunumlar istenmedi. Sizin gideceğiniz üniversitede belki daha az kişi olabilir ve daha fazla sunum yapabilirsiniz.

Sunum yaptığınızda daha fazla puan alıyor musunuz?

Sunumunuz ödev şeklindeyse tabi ki bunun üzerinden bir puan alıyorsunuz.

Hemşirelik kazanıp okuyanlar genel olarak kızlardan mı oluşuyor?

Evet, genel olarak kızız. Sınıfta 13 tane erkek, 90 kadar kız var.

Bazı kelimeler farklı dilde olduğu için zor oluyor mu? Üsküdar üniversitesi hemşirelik bölümüne çok yüksek puanla mı girdiniz?

Evet, ilk sene anatomi dersi aldığınız için bazı kelimeler farklı dilde olabiliyor. Burada tüm Latince kelimeleri görüyorsunuz ve zamanla aşina oluyorsunuz.

Üsküdar üniversitesi tam burslu bir öğrenciyi geçen sene 80 binde almıştı. Ben o şekilde girdim. Fakat şöyle ki hemşireliği 100 binde de okuyan var, 240 binde de okuyan var. Bu nerede olduğunuza, hangi şehirde ve hangi üniversitede olduğunuza, üniversitenin ne kadar tercih edilip edilmediğine, burslu olup olmadığına bağlı aslında.

İlginizi çekebilir: Hemşirelik için kaç net gerekir?

Hemşirelik okuyanlar için intörn kelimesinin anlamı nedir?

Son senenin 2.döneminde haftanın 1. gününde kardiyoloji kliniğindeyseniz diğer gününde dahiliyede veya kadın doğumda olabilirsiniz. Bu sisteme biz intörn diyoruz.

Hemşirelik okuyanlar haftada kaç gün staj yapıyor?

Stajı haftada 3 gün yapıyoruz. Son yıl ise bu rakam 4’e çıkıyor. Haftada 3 olduğu zamanlarda tek bir alanda 3 gün boyunca oraya gidiyorsunuz. Dolayısıyla haftada 2 günde okul dersleriniz oluyor.

Hemşirelik kazanmak isteyen arkadaşlarımızın sorularını cevapladık. Daha farklı sorularınız varsa yorum kısmından belirtmeyi unutmayın.

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu