KYK

KYK Bursu Ne Zaman Kesilir? Neden Kesilir?

KYK bursu ne zaman kesilir? Hangi durumlarda ve neden kesilir? KYK bursuyla ilgili kafanıza takılan, merak ettiğiniz soruları bu içerikte bulabilirsiniz.

KYK bursu, öğrencinin maddi durumu inceledikten sonra uygun görüldüğü takdirde 4 yıl boyunca her ay düzenli olarak verilen burstur. Karşılıksız olarak verilir. 2021 yılında aylık 650 TL olarak belirlenmiştir. Peki KYK bursu hangi durumlarda kesilir?

KYK Bursu Ne Zaman Kesilir? (SSS)

KYK bursunun ne zaman ve hangi durumlarda kesileceği hakkında sıkça sorulan soruları bu başlık altında birleştirdik.

 • Öğrencinin vefat etmesi: Bir öğrencinin KYK bursu aldığı sırada vefat etmesi durumunda, vefat ettiği ay itibariyle KYK bursu kesilecektir.
 • Disiplin suçunu tekrarlamak: Disiplin suçu işleyen ve sonrasında yine bu suçu tekrar eden öğrencinin KYK bursu kesilir.
 • Okuldan ayrılmak: Bir öğrenci hali hazırda eğitim gördüğü okuldan ayrılırsa KYK bursu kesilmektedir. Örneğin 2 dönem art arda ders kayıtlarını yaptırmayanların 2. dönem itibariyle KYK bursu kesilecektir.

İlgili içerik: KYK ilk 100 bursu nedir? Nasıl alınır ve şartları nelerdir?

Ortalamam kaçın altına düşerse KYK bursum kesilir?

Düşük not ortalaması: Tam puanı 4.00 olan bir sistemde, yıl sonundaki not ortalaması 2.00 altında olan veya 100’lük sistemde yıl sonu not ortalaması 53.33’ün altında kalan öğrencilerin KYK bursu kesilir.

Kaç dersten kalırsam KYK bursum kesilir?

KYK bursunun kesilme durumu tamamen not ortalamasıyla ilgilidir. Şu kadar dersten kalırsanız KYK bursunuz kesilir diyemeyiz.

Mezun olamazsam KYK bursum kesilir mi?

Öğrenim gördüğü okul süresi boyunca mezun olamayan öğrencinin KYK bursu kesilir. Örneğin tıp öğrencisi 6 yılda, yazılım öğrencisi 4 yılda mezun olmak zorundadır. Aksi takdirde okulun uzadığı yıllarda KYK bursu alamayacaktır.

Hazırlık sınıfında kalırsam KYK bursum kesilir mi?

Hazırlık sınıfını geçemeyenlerin KYK bursu kesilir. Hazırlık senesini geçtiği halde yukarıdaki maddede belirttiğimiz “düşük not ortalaması” kriterine takılırsa yine KYK bursu kesilecektir.

Sigortalı veya part time bir işte çalışırsam KYK bursum kesilir mi?

Eski yönetmeliğe göre sigortalı bir işte çalışan öğrencilerin KYK bursu kesiliyordu. Fakat bu durum artık böyle değil.

2015 yılında yayımlanan Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliğinde burs verilmeyecek öğrenciler kısmında “asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi kaldırıldı. Dolayısıyla artık hem okuyan hem de asgari ücretle (sigortalı olarak) çalışan öğrencilerin KYK bursları kesilmeyecek.

Fakat şunu da belirtmekte fayda var: Asgari ücretle (tam zamanlı) veya part-time (yarı zamanlı) bir işte çalışan öğrencinin KYK bursuna başvurması halinde maddi durumu göz önünde bulundurulacağı için, herhangi bir işte çalışmayan öğrencilere göre burs çıkma olasılığı azalır.

KYK bursu kesilen bir öğrenci tekrar burs alabilir mi?

“Öğretim kurumunca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez.” Bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.

KYK bursunu almaktan vazgeçen bir öğrenci yeniden burs alabilir mi?

Burs almaktan vazgeçen öğrencinin bursu, vazgeçtiği tarihten itibaren kesilir ve aynı öğretim türünde bir daha burs verilmez. Ancak bursun kesildiği tarihte öğrenim kredisi almak isterse Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kredi verilebilir.”

Açıköğretim okuyanlar KYK bursu alabilir mi?

Açıköğretim Fakültesi ile Uzaktan Eğitim programları dışında bulunan tüm öğrenciler KYK bursuna başvuru yapabilirler. Dolayısıyla açıköğretim bölümü okuyan bir öğrenci, KYK bursu alamaz.

KYK Bursundan Yararlanamayacak Öğrenciler

 • KYK hariç herhangi bir kurumdan burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler,
 • 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2’nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler
 • Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 • Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 • Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler ,

KYK bursundan yararlanamazlar.

KYK bursunun kesilmesiyle ilgili kafanıza takılan herhangi bir soru varsa  yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu