LGS

LGS İngilizce Deneme Önerileri

Bu yazıda LGS‘ye girmeden önce çözmeniz gereken LGS İngilizce deneme önerileri – tavsiyeleri neler? Özellikle kendini geliştirmek isteyen öğrencilerin mutlaka çözmesi gereken kaynaklar hangileridir? Sizler için araştırdık. Türkiye’nin önde gelen kitap satışı sitelerindeki yorumları teker teker inceledik ve en iyi LGS İngilizce deneme önerileri listesini hazırladık.

LGS İngilizce Deneme Önerileri

8. sınıf öğrencilerinin hedefledikleri liseyi kazanabilmeleri için LGS’ ye düzenli ve verimli bir şekilde çalışmaları çok büyük önem taşıyor. LGS çalışmasını yaparken de kaliteli ve yeni nesil sorulardan oluşan, sınav sistemine bire bir uygun kaynakları seçmeleri, onların çalışmalarını kolaylaştırarak hedeflerine bir adım daha yaklaşmalarını sağlıyor. Bu yazımızda LGS’ ye hazırlanan öğrencilerin tercih edebilecekleri, MEB müfredatına uyumlu, çözdüklerinde netlerini artıracak birbirinden kaliteli LGS İngilizce denemelerini inceleyeceğiz.

Listedeki denemeleri seçerken denemelerin LGS formatına uyumu, içerdiği yeni nesil soru miktarı, zorluk düzeyi (kolay, orta veya zor), MEB müfredatına uygunluğu ve MEB’in yayınladığı örnek sorulara benzerliğini dikkate aldım.

1- Mozaik Yayınları Prime 4’lü Deneme

mozaik yayinlari lgs prime 4lu deneme

LGS İngilizce branş deneme önerilerine geçmeden önce sizlere çok beğendiğim bir genel deneme setinden bahsetmek istiyorum. Mozaik Yayınlarının 4’lü genel denemesi, LGS formatıyla bire bir uyumlu, sizlere LGS simülasyonunu en iyi şekilde yaptıracak denemelerden oluşuyor. Denemelerin başındaki konu analiz tabloları sayesinde yapamadığınız soruların hangi konulardan olduğunu rahatlıkla tespit edebilir ve eksiklerinizin analizini yapabilirsiniz. Ayrıca Mozaik Yayınlarının sorularının kalitesi ve özgünlüğü sayesinde farklı tarzda sorular görerek LGS’de çıkabilecek her türlü soru tipine kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Önerilen içerik: LGS İngilizce kitap önerileri (Soru bankası tavsiyeleri)

2- Son Viraj Yayınları LGS İngilizce 30’lu deneme

son viraj yayinlari lgs ingilizce 30lu deneme

LGS İngilizce deneme önerileri yazımıza Son Viraj Yayınlarının “Drift” serisine dahil olan LGS İngilizce 30’lu denemesi ile devam ediyoruz.

Kitaptaki denemeler dört parçaya ayrılmış. İlk üç kısım tarihlere göre bölünmüş ve bu denemelere belirtilen tarihlere kadar işlenen konulardan sorular koyulmuş. Toplam 16 deneme tarama denemesi formatında, sene içindeki konu bitme durumuna göre ayarlanmış. Kalan 14 deneme ise tüm İngilizce konularını kapsayacak şekilde hazırlanmış.

Tarama formatındaki denemeler sayesinde öğrenciler kendilerini yazılılara ve sene içindeki deneme sınavlarına rahatlıkla hazırlayabiliyorlar. Ayrıca deneme çözmeye başlamak için tüm konularının bitmesini beklemeye ihtiyaç duymuyorlar, işledikleri konuları içeren denemeleri çözerek kendilerini her an test edebiliyorlar.

Tüm konuların yer aldığı 14 deneme ile kendilerini LGS’ deymiş gibi deneme fırsatı yakalıyorlar. Kitaptaki sorular LGS ile bire bir uyumlu yeni nesil sorular olduğu için gerçekçi bir değerlendirme yaparak eksiklerini tespit edip LGS’ ye sağlam bir şekilde hazırlanabiliyorlar.

3- Yeni Tarz Yayınları LGS İngilizce 30’lu Deneme

yeni tarz yayinlari 8. sinif lgs 3 lu 7 9687

Yeni Tarz Yayınlarının 30’lu İngilizce denemeleri, pratik çek kopar föylerden oluşuyor. İçerisindeki sorular yeni eğitim öğretim programına tamamen uygun ve denemeler kolaydan zora sıralı şekilde verilmiş. İçerisinde TIMSS-PISA tarzı soruların da yer aldığı kitap, “Bloom” taksonomisine uygun olarak yani “bilgi, kavrama, uygulama, analiz, sentez, değerlendirme” adımları izlenerek oluşturulmuş. İzlenen bu adımlar ile denemeleri çözen öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Denemeler, MEB örnek sorularına benzer ve LGS tarzı tablo, grafik ve görsel yorumlama gerektiren sorulardan oluşuyor. Ayrıca kitap mantık-muhakeme ve akıl yürütme becerilerini ilerleterek sözel yeteneğin geliştirilmesini sağlıyor.

4- Legend Of English Serisi

legend of english

LGS İngilizcede denemelerde 10’da 10 yapabilmek için deneme çözmeden önce sağlam bir İngilizce çalışması yapmak ve denemelerde tespit ettiğiniz eksik konulara da tekrardan çalışmak gerekiyor. Sizlere İngilizce çalışırken tercih edebileceğiniz, İngilizce temelinizi oturtacak, kelimeleri ve konuları kalıcı bir şekilde öğrenmenizi sağlayacak bir İngilizce seti önermek istiyorum.

Legend of English serisi; Practice Book, Worksheets, Reading, Testbook, The World of Words ve Check- up Book olmak üzere 6 kitap ve 1 sözlükten oluşan bir set.

Practice Book; öğrencilerin tüm üniteleri en temelden öğrenmelerini sağlayan bir kitap. Her ünitenin başında öğrencilerin o ünite ile ilgili bilmesi gereken kelimeler yer alıyor. Sonrasında öğrencilerin bu kelimeleri ezberlemesi ve pekiştirmesi için etkinlikler var. Kelimeler öğrenildikten sonra ise ünite ile ilgili dil bilgisi konuları çeşitli cümleler üzerinden kolay anlaşılır şekilde anlatılıyor. Ve bu dil bilgisi konuları ile ilgili eğlenceli etkinlikler ile konuların kalıcı olarak öğrenilmesi sağlanıyor.

Worksheets; her ünite ile ilgili çalışma kağıtlarının olduğu bir kitap. Çeşitli etkinlikler ile öğrencilerin ünitedeki tüm konuları pekiştirmeleri sağlanıyor. Bu sayede öğrenciler LGS için konuları kalıcı hale getirmenin yanında okuldaki yazılılarına da etkili bir şekilde hazırlanma fırsatını yakalıyorlar.

Reading; LGS İngilizce sorularında öğrencilerin karşısına çıkabilecek nitelikte okuma metinleri ve bu metinlerden hareketle cevaplanacak doğru/yanlış, klasik sorular ve testler içeriyor. Bu okuma metinleri sayesinde öğrenciler İngilizce anlama ve yorumlama düzeylerini geliştirmenin yanında LGS İngilizce paragraf sorularına da hazırlık yapıyorlar. Ayrıca kitabın her sayfası okuldaki yazılı formatına da uyumlu olduğu için bu kitap sayesinde öğrenciler yazılılarından yüksek notlar alabilir hale geliyorlar.

The World of Words; tamamen kelime öğrenme üzerine kurgulanmış bir kitap. Her ünitede öğrencilerden öğrenilmesi beklenen kelimelerle ilgili bol etkinlik içeriyor. Bu etkinlikler sayesinde öğrenciler sözcük türlerini ve kelimeleri kalıcı bir şekilde öğreniyorlar.

Testbook; her ünite ile ilgili bilinmesi gereken kelimeleri en başta verdikten sonra ünitelerle ilgili bol test içeriyor. Kitap, LGS tarzında birbirinden kaliteli soruları ile öğrencilerin hem yazılı sınavlarının hem de LGS İngilizce sorularının tamamını doğru yapmasını hedefliyor.

Check-up Exams; tamamı MEB müfredatına uygun, MEB örnek sorularına benzer, yeni nesil, yorumlama gerektiren, LGS’de çıkabilecek sorulardan oluşan 25 İngilizce denemesi içeriyor. Bu denemeler sayesinde öğrenciler gerçekçi bir LGS İngilizce simülasyonu yaparak eksiklerini analiz edebiliyorlar. Mutlaka çözmenizi tavsiye ederim.

5- İşleyen Zeka Yayınları LGS İngilizce 35’li Deneme

isleyen zeka yayinlari lgs ingilizce 35li deneme

Bu deneme toplam 35 deneme ve 350 sorudan oluşuyor. Denemeler MEB öğretim programına tamamen uygun, özgün ve nitelikli sorular bir araya getirilerek hazırlanmış. Her biri tarama niteliği taşıyan denemeler, MEB’in yayınladığı örnek sorulara benzer sorular içeriyor. Böylece öğrenciler LGS’ de çıkma olasılığı yüksek sorular çözerek sınava kendilerinden emin bir şekilde hazırlanma fırsatı yakalıyorlar.

Kitabın başında bizleri “Deneme Analizleri” kısmı karşılıyor. Bu bölümde denemelerde hangi ünitelerden soruların yer aldığı tablo şeklinde verilmiş. 8. Sınıf İngilizce müfredatında toplam 10 ünite bulunuyor. Kitaptaki ilk iki denemede 2 ünite; üç, dört, beşinci denemelerde ilk dört üniteden sorular sorulacak şekilde her denemede soru sorulan ünite sayısı artırılarak ilerlenmiş. Son on bir denemede ise tüm ünitelerden sorular yer alıyor. Denemelerde bu şekilde bir sistem izlenmiş olmasını çok beğendim ve öğrenciler için çok avantajlı buldum. Çünkü bu sistem sayesinde öğrencilerin deneme çözmek için tüm konuları bitirmeyi beklemelerine gerek kalmıyor. İlk iki ünitenin konularını işlediklerinde ilk iki denemeyi çözerek kendilerini deneyebilir ve konuları ne kadar öğrendiklerini sınayabilirler. Yani sadece sene sonunda değil, senenin en başından itibaren deneme çözerek ilerleyebilirler.

Her denemenin başında denemede kaç soru yer aldığı ve deneme için önerilen çözme süresi belirtilmiş. LGS’ de konuları bilmek yetmiyor, süre ile yarışarak bilinen konulardaki soruları doğru yapmak gerekiyor bu yüzden kitabın bu özelliği öğrencilerin kendilerini zamana karşı sınamalarını sağlayacak ve sınava daha gerçekçi bir şekilde hazırlanmalarına yardımcı olacak.

LGS İngilizcede ağırlıklı olarak boşluk doldurma, paragraftan hareketle yorum yapma, tablo, grafik ve resim yorumlama soruları yer alıyor. İşleyen Zeka Yayınlarının LGS İngilizce denemelerinde de bu soru tiplerine dengeli bir şekilde yer verilmiş. Dolayısıyla sınava girmeden önce çözülmesi gereken bir LGS İngilizce denemesi diyebilirim.

Bu yazıda birbirinden kaliteli ve yeni nesil soru içeren LGS İngilizce deneme önerilerinde bulundum. İngilizce konu çalışması ve kelime ezberini kalıcı şekilde yapabileceğiniz bir İngilizce setini de sizlere tanıttım. Ayrıca LGS netlerinizin artması için çok faydalı bulduğum bir genel deneme setini de sizlere önerdim. Umarım kaynak kitap seçiminizde yararlanabileceğiniz faydalı bir yazı olmuştur. Soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Gül Naz BABAOĞLAN
YKS 2021 Türkiye 523.sü

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu