LGS

LGS Türkçe Deneme Önerileri

Türkçe, LGS’de öğrencileri zorlayan derslerin en başında geliyor. Bu yüzden 8. sınıf öğrencilerinin LGS çalışmalarında Türkçe netleri çok önemli bir yer tutuyor. Bu yazımızda sizlere Türkçe netlerinizi artırabilmeniz için tercih edebileceğiniz birbirinden kaliteli LGS Türkçe deneme önerilerinde bulunacağız.

En iyi LGS Türkçe Deneme Önerileri

Listedeki denemeleri seçerken, denemelerdeki soruların MEB öğretim programına, MEB’in yayınladığı örnek sorulara ve LGS çıkmış sorularına uygunluğuna dikkat ettik. Tavsiye ettiğimiz denemeleri kolay, orta ve zor şeklinde  paragraf içerisinde betimledik. Ayrıca denemelerin yeni nesil ve beceri temelli sorular içermesini önceledik. Sözü fazla uzatmadan LGS Türkçe deneme tavsiyelerine geçmek istiyorum.

1- Mozaik Yayınları LGS Türkçe 12’li Branş Denemeleri

mozaik yayinlari lgs turkce 12li brans denemeleri

LGS Türkçe branş deneme önerileri yazıma Mozaik Yayınlarının LGS Türkçe denemeleri ile başlamak istiyorum. Bu deneme; 6 sarmal 6 genel olmak üzere toplam 12 denemeden oluşuyor. Sarmal denemeler ara tatiller dikkate alınarak hazırlanmış. Denemeleri incelediğimde yayınevinin öğrencileri LGS’ deki hedeflerine ulaştırabilmek adına orta zorluk düzeyinde ve kaliteli sorularla denemeleri oluşturduğunu gördüm. Denemelerdeki yeni nesil beceri temelli soruları ve grafik-tablo-görsel yorumlama içeren soruları gayet yeterli buldum.

Her denemenin başında denemedeki soruların hangi konuya ve kazanıma ait olduğuna yer verilmiş. Her denemenin sonunda da denemedeki çözülemeyen her soru için Mozaik Yayınlarının Türkçe soru bankasından çözülmesi gereken testler belirtilmiş. Bu sayede öğrenciler eksiklerini tespit edip bu eksikleri en kısa sürede giderme fırsatını yakalıyorlar. Mozaik Yayınlarının tartışılmaz soru kalitesi ve uyguladığı bu sistem denemeleri vazgeçilmez kılıyor.

2- İşleyen Zeka Yayınları 19’lu LGS Türkçe Branş Denemeleri

isleyen zeka yayinlari 19lu lgs turkce brans denemeleri

Denemeler, MEB öğretim programına uygun, MEB’in yayınladığı örnek sorulara benzer, özgün ve nitelikli, öğrencilerin akıl yürütme ve mantık muhakeme yeteneklerini geliştirecek sorulardan oluşuyor. Denemeleri incelediğimde grafik- tablo okuma ve görsel yorumlama içeren sorularının da gayet yeterli olduğunu gördüm. Ayrıca denemelerde PISA/TIMSS tarzı sorular da bulunuyor.

Kitabın en başına “Deneme Analizleri” tablosu koyulmuş. Bu tabloda hangi denemenin hangi konuları içerdiği belirtilmiş. İlk on bir denemede konulara aşamalı olarak yer verilmiş, son sekiz denemede tüm konulardan soru bulunuyor.

Her denemenin başına denemeyi bitirmek için önerilen süre yazılmış. Bu sayede öğrenciler LGS için süre ile yarışma bilinçlerini sağlamlaştırma fırsatını yakalayacaklar.

3- Beyin Takımı Yayınları LGS Türkçe 16’lı Branş Denemeleri

beyin takimi yayinlari lgs turkce 16li brans denemeleri

Beyin Takımı Yayınlarının LGS Türkçe denemelerinde 6 ünite denemesi, 6 sarmal deneme ve 4 genel deneme bulunuyor. Denemelerin bu şekilde gruplandırılması öğrenciler için çok avantajlı. Çünkü deneme çözmeye başlamak için tüm konuların bitmesini beklemelerine gerek kalmadan her üniteyi işlediklerinde o ünitenin denemelerini çözebilecekler. Bu sayede okuldaki yazılılarına da sağlam bir şekilde hazırlanacaklar.

Her denemenin başında, o denemedeki her sorunun hangi konuya ve kazanıma ait olduğu belirtilmiş. Bu sayede öğrenciler yapamadıkları sorulardan hareketle eksik tespiti yapabilecekler. Dolayısıyla LGS Türkçe deneme önerileri listemizde bulunması gereken bir kaynak.

4- Av Yayınları LGS Türkçe 10’lu Branş Denemeleri

av yayinlari lgs turkce 10lu brans denemeleri

LGS Türkçe deneme önerisi niteliğindeki yazımıza Av Yayınlarının LGS Türkçe 10’lu branş denemeleriyle devam ediyoruz. Denemelerde kolay ve orta seviye sorular bulunuyor. Her denemenin başında denemedeki soruların hangi konu ve kazanıma ait olduğu verilmiş. Bu sayede öğrenciler yapamadıkları soruların hangi konudan olduğunu tespit ederek sağlıklı bir eksik taraması yapabiliyorlar.

Her denemenin sonunda “deneme analizim” tablosu bulunuyor. Öğrenciler bu tabloya denemeyi ne kadar sürede bitirdiklerini ve netlerini kaydediyorlar. Ayrıca denemede tespit ettikleri eksiklerini Av Yayınlarının Türkçe soru bankasından soru çözerek giderebiliyorlar. Yani Av Yayınların LGS Türkçe denemeleri, 10 deneme ile öğrencilere 10 etapta LGS’yi tekrar ederek bireysel değerlendirme yapma fırsatını sunuyor.

5- Tanım Yayınları LGS Paragraf 12’li Deneme

tanim yayinlari lgs paragraf 12li deneme

Sırada Tanım Yayınlarının paragraf denemeleri var. Siz de takdir edersiniz ki LGS Türkçe testinde öğrencileri dil bilgisi sorularından ziyade uzun paragraf soruları zorluyor. Bu yüzden öğrencilerin sadece paragraf soruları içeren denemeler çözmeleri de çok önemli.

Denemelerin tasarımı LGS ile gayet uyumlu. Ayrıca her denemenin sonunda konu analiz çizelgesi bulunuyor. Bu çizelgede denemedeki soruların hangi paragraf konusuna ait olduğunu içeren bir tablo ve buna ek olarak öğrencilerin doğru – yanlışlarını ve denemeyle ilgili notlarını yazabilecekleri alanlar bulunuyor. Tanım yayınlarının 12’li paragraf denemelerinin hem soruları hem de tasarlanışı bakımından LGS’ ye hazırlanan öğrenciler için değerli bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

6- Ses Yayınları Desibel Serisi LGS Türkçe Denemeleri

ses yayinlari desibel serisi lgs turkce brans denemeleri

Bu deneme, konu öğrenme föyleri ve denemeleri ile öğrencilerin derslerdeki konuların sağlam bir eksik analizini yapıp bu eksiklerini gidermelerini sağlıyor. Böylece öğrenciler her konunun ayrıntılarına hakim olarak ve her konuda yetkin olarak LGS’ye giriyorlar.

Ses Yayınları Desibel serisi LGS Türkçe denemelerinde, her denemenin başında konu analiz tablosu bulunuyor. Bu tabloda denemedeki soruların hangi konu ve kazanıma ait olduğu verilmiş.

Her denemenin sonunda da öğrencilerin denemede yapamadıkları sorularla ilgili yönlendirmelerin yapıldığı “Kendimi Değerlendiriyorum” sayfası yer alıyor. Öğrenciler yönlendirmeler ışığında konu öğrenme föylerindeki ilgili kısımları çözerek eksiklerini giderme fırsatı yakalıyorlar. Birçok sınava hazırlanmış bir öğrenci olarak Ses Yayınlarının bu sistemini çok beğendiğimi ve öğrencilerin netlerini artırması için çok yararlı bir yöntem sunduklarını belirtmek istiyorum.

Bu yazımızda sizlere birbirinden kaliteli 6 LGS Türkçe deneme önerisinde bulunduk. Türkçe netlerinizin artmasında önerdiğimiz denemelerin önemli ölçüde etkili olacağına inanıyoruz. Bunun yanında anlama- yorumlama kapasitenizin yüksek olmasının Türkçe sorularını daha rahat çözebilmenizi sağlayacağı için kitap okuma ve bol paragraf sorusu çözmenin önemini de hatırlatmış olalım. Soru ve önerilerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın!

Gül Naz Babaoğlan
YKS 2021 Türkiye 523.sü

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu