YKS

Üniversite Tercihlerinde Puan mı Önemli, Sıralama mı?

YKS’de tercih yaparken puana göre mi, yoksa sıralamaya göre mi tercih yapılır? Üniversite tercihlerinde puan mı önemli, sıralama mı? Tüm detaylarıyla bu yazıda ele alacağız.

YKS Tercihlerinde Puan mı Önemli, Sıralama mı?

Hayatımızın dönüm noktası olan TYT-AYT sınavlarından sonra sıra tercih yapmaya geldiğinde kafamız oldukça karışabiliyor. Peki en az sınavlar kadar önemli olan tercih sürecinde üniversite bölümlerinin taban puanlarına mı yoksa başarı sıralamalarına mı bakacağız? Hangisine öncelik vermeliyiz?

“Puanım tutuyor ama sıralamam tutmuyor – Sıralamam tutuyor ama puanım tutmuyor.”

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Tercih döneminde üniversite bölümlerinin taban puanlarına ve başarı sıralamalarına baktığımızda, aslında geçen yılın istatistiklerini görüyoruz. Yani biz 2021 yılında sınava girdiysek, elimizdeki güncel verilerimizi önümüze koyup 2020 yılında (bir önceki sene) sınava girmiş adayların taban puanları ve başarı sıralamalarına göre tercih yapıyoruz. Aynı şekilde bir sonraki yıl tercih yapacak öğrenciler de, bizim girdiğimiz sınavın istatistiklerine göre tercih yapıyor olacaklar.

İlgili içerik: Üniversitelerin taban puanları ve başarı sıralamaları

Puanla mı Tercih Yapılır Sıralamayla mı? Öncelik Hangisi?

Düşündüğümüz zaman, taban puanları sınavın zorluğuna göre her yıl ummadığımız şekilde yükselebilir veya alçalabilir. Fakat sıralama, sınava giren öğrenciler arasındaki başarıyı net bir şekilde belirttiği için, tercih yaparken bakacağımız ilk şey olmalıdır. En basitinden bir örnek verelim:

Oldukça zor bir sınava girip 300 alan bir öğrenciyle, daha kolay bir sınava girip 300 puan alan bir öğrenci aynı sıralamaya sahip olmayacaktır. Bunun sebebi: Zor sınavda 300 puan alan öğrenci sayısı azken sıralama yükseliyor (Örnek: 5.000), kolay sınavda ise 300 puan alan öğrenci sayısı fazla oluyor ve sıralama azalıyor. (Örnek: 10.000)

2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzunu görüntülemek için tıklayınız.

Tercih yaparken tüm tercih hakkınızı kullanmayı unutmayın.

Tabi bunun yanında yine taban puanına da bakmakta fayda var. Fakat üniversite tercihi yaparken ana kriterimiz sıralamalar olmalıdır.

 

 

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu