Eğitim

İşte Velilerin CİMER’de, Milli Eğitim Bakanlığı’na En Çok Şikayette Bulunduğu Konular!

Geçtiğimiz yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı’na ulaşmakta zorluk çeken veliler, çareyi CİMER’e şikayette bulunmakta buldu. Peki MEB’i en çok hangi konularda şikayet ettiler.

Özel Okul Kayıt Yenileme Ücretleri

Hükümet tarafından ekonomik sorunlarla mücadele kapsamında, öğrenci ve velilerin mağdur edilmemeleri noktasında TEFE-TÜFE ortalaması baz alınarak fiyat belirlenmesi yönünde alınan karar, birçok özel okul tarafından uygulanmıyor.

2024 yılında en ucuz özel okul ücreti 300.000 TL’den başlıyor ve birçok veli bu durumdan rahatsızlığını CİMER’e şikayet ederek duyurmaya çalışıyor.

Okul Aidatları

Her yıl ödenip ödenmeyeceği noktasında velilerle okul yönetimlerini karşı karşıya getiren okul aidatları noktasında da oldukça fazla sayıda şikayet söz konusu. Yasal olarak okulların aidat isteme gibi bir hakları olmamasına karşın, okul yönetimleri farklı kalemler adı altında bu ödemeyi velilere diretiyor.

CİMER’e veliler tarafından en çok yapılan şikayetlerden biri de aidat konusu oldu.

E-OKUL Portalı

Şikayet edilen bir diğer konu da E-OKUL sistemi. Veliler ve öğrenciler E-OKUL portalında yaşanan sorunlar nedeniyle sisteme giremediklerinden şikayetçi. Veliler öğrenciler hakkında bilgilere erişmek istediğinde, çoğunlukla sistemde böyle bir öğrenci kaydı bulunamadı hatasıyla karşılaşıyorlar.

Öğretmenler de Şikayetçi

Veliler kadar, geçtiğimiz dönemde öğretmenlerin de şikayetçi olduğu konular var. Bunların başında MEBSİS sorunu geliyor. Öğretmenlerin en çok şikayet ettikleri konu MEBSİS uygulamasında yaşanan erişim problemleri. Tıpkı MEB AJANDA uygulamasında olduğu gibi, MEBSİS’te de sorunlar yaşanıyor.

Son olarak velilerin CİMER’de en çok şikayet ettikleri başlıklar öğretmenlerle ilgili. Veliler çoğu zaman öğretmenleri sınıf içi ve diğer sorunlardan ötürü CİMER’e şikayet ediyor. Bunun yanında herhangi bir konu başlığı olmadan boş gönderilen mesajlar da bulunuyor. Yetkililer, velilere bu konularda daha dikkatli olmalarını ve sistemi boş yere meşgul etmemelerini öğütlüyor.

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu