Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den Yeni Müfredat Hakkında Son Dakika Açıklaması!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in daha fazla milli olacağını açıkladığı yeni müfredat konusunda sona gelindi. Tekin, yeni müfredatla ilgili çalışmaların sona yaklaştığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni müfredatla ilgili kısa süre içerisinde bir açıklama yapılacağını belirtti.

Müfredaton öğrenci düzeylerine uygun olarak sadeleştirildiğini belirten Tekin, yeni müfredatın gelecek yıl 1., 5. ve 9. sınıflarda uygulanacağını açıkladı.

Geçtiğimiz gün yapılan kabine toplantısının ardından gazetecilere konuşan Tekin, çalışmaların büyük oranda tamamlandığını aktardı. Müfredat değişikliğinde temel amacın sadeleştirme olduğunu aktaran Tekin:

”Bizim muhatap olduğumuz öğrencilerin düzeyleri. Lisans düzeyinde okutulması gereken herhangi bir bilginin zorunlu eğitim çağında verilmesi gerekli midir? Seyreltmeler olacak, bunun için komisyonlar kuruldu. Aylardır çalışıyorlar. İlkesel olarak çocuklarımızın düzeylerine uygun müfredat ortaya çıkacak.” dedi.

Yeni Müfredatta Neler Olacak? İntegral Kaldırılacak Mı?

Milli Eğitim Bakanı Tekin’e, integralin matematik müfredatından çıkarılacağı gibi kamuoyuna yansıyan bazı iddialar da soruldu.

Bakan Tekin ”Bunların hepsini alanında uzman yaklaşık 2 bin kişi çalışıyor. Yaklaşık yüzde 40’ı akademisyen, gerisi öğretmen. Hem işin bilimsel boyutuyla ilgili akademisyenler var hem de uygulamada öğretmenler var. Bunlar buna göre değerlendiriliyor.” diye konuştu.

”ÇALIŞMALARIN YÜZDE 80’İ BİTMİŞ DURUMDA”

Yeni müfredata gelecek eğitim öğretim yılından itibaren kademeli geçiş olacağını da söyleyen Tekin, ”2024-2025 eğitim öğretim yılında 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulanacak. Çalışmaların yüzde 80’i bitmiş durumda önümüzdeki haftalarda hepsi tamamlanmış olacak, Talim Terbiye Kurulu’nun onayından sonra yayınlayacağız.” dedi.

Siz de yeni müfredat değişikliğiyle ilgili fikirlerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz. Müfredat değişikliği sizce de gerekli ve olumlu bir adım mı?

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu