Eğitim

O Öğretmenlerin Maaşları Eksik Yatacak! Anayasa Mahkemesi Kararını Verdi!

Anayasa Mahkemesi’nin, kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanabilmesi için “yüzde 2 barajını aşan sendikalara üye olma” şartı getiren düzenlemeyi iptal kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre %2 barajını aşamayan sendika üyesi öğretmenler ikramiyeden faydalanamayacak!

347 TL Eksik Yatacak!

Anayasa Mahkemesi, kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanabilmesi için “yüzde 2 barajını aşan sendikalara üye olma” şartı getiren düzenlemeyi iptal kararının gerekçesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Gerekçeye göre, bu düzenleme nedeniyle maddi sebeplerden ötürü çalışanların, üye sayısı yüzde 2’nin üzerinde olan sendikalara üye olmaya yönelebileceği ifade edildi ve bunun “meşru görülemeyeceği” belirtildi.

Bilindiği üzere yüksek mahkeme 18 Ocak’taki gündem toplantısında 7429 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’da yer alan bazı düzenlemelerin iptaline karar vermişti. Bu düzenlemeler arasında, kamu görevlilerinin toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanabilmesi için yüzde 2 barajını aşan sendikalara üye olma şartı da yer alıyordu.

Karara tepki gösteren bazı sendikalar, bu kararla birlikte yeni sendikaların kurulabilmesini ve çalışanların dilediği sendikayı seçebilmesinin fiilen engellendiğini öne sürdüler.

Verilen kararla birlikte yüzde 2 barajını aşamayan sendikalara bağlı öğretmenler, ikramiye haklarından faydalanamayacaklar.

unirotam

https://www.unirotam.com/


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu